Kávovník


Coffea Arabica - Kávovník arabský

Kávovník (Coffea) je tropickou dřevinou z čeledi Mořenovitých (Rubiaceae), zahrnující na 90 různých druhů. Roste jako stálozelený keř či strom se sytě zelenými podlouhlými listy vejčitého tvaru. Dle druhů a podnebních podmínek se liší výškou dřeviny, růstem listu i velikostí kávových zrn. Každý druh kávovníku má také jiné větvení.

Divoce rostoucí kávovníky dorůstají do výšky až několika metrů. Kávovníky rostoucí na plantážích jsou pravidelně seřezávány do výšky vhodné pro jejich pěstování a následný sběr kávových plodů - takovou optimální výškou je cca. 1,5 metru.

Výskyt a podnebí

Coffea Arabica - Kávovník arabský

Vzhledem k poptávce po kávě je v současné době kávovník pěstován téměř po celém světe, a to primárně v tropickém podnebném pásmu v okolí rovníku. Stromy či keře kávovníku jsou pěstovány v různých nadmořských výškách, jelikož každý druh a každá jeho odrůda vyžadují odlišné podmínky. Pro pěstitelské státy je produkce kávy z kávovníku významným zdrojem příjmů.

Kávovníky pěstované ve vyšších nadmořských výškách poskytují chuťově lepší a kvalitnější kávu, avšak zároveň jsou jsou náročnější na pěstování. Je to mj. proto, že ve výše položených oblastech jsou chladnější noci, což umožňuje bohaté a plné rozvinutí chuti v kávových zrnech. Dalším důležitým a pozitivním vlivem na růst kávovníků jsou časté deště, jež jsou pravidlem v těchto oblastech. Všechny druhy kávovníků špatně snáší mrazíky a teploty pod bodem mrazu způsobují jejich uhynutí. Více o podmínkách, které vyžadují, najdete na stránkách o jednotlivých druzích.

--> Strana 2 (druhy, květy, plody) --> Strana 3 (plody, pěstování, sklizeň)