Další druhy kávy


Coffea Arabica - Kávovník arabský

Jak jsme již zmínili, existuje na 70 druhů kávovníku. Kromě Arabiky a Robusty je třetím "průmyslově" pěstovaným druhem kávovník liberský (Coffea liberica). Pěstuje se v oblasti Libérie, Kamerunu a především na Pobřeží slonoviny. Dorůstá výšky kolem 9 metrů a jeho kávové "třešně" jsou výrazně větší, než u Arabiky, ale káva má pouze průměrnou kvalitu. Kávovník má malé listy, plody ukrývají velká zrna hořké chuti, která nejsou na trhu příliš vyhledávána.

Nové zajímavé druhy

Další druhy kávovníků nejsou příliš známé a ani ve specializovaných obchodech se k nim téměř nedostanete. Proto ale článek neukončíme - raději se zmíníme o zajímavosti, že i dnes jsou ještě objevovány nové druhy kávovníku, o kterých doposud nikdo nevěděl.

Jedním takovým druhem je Coffea magnistipula. Je to kávovník rostoucí jako keř v Guinejských lesích západní tropické Afriky, svůj druhový název získal díky velkým palistům. Zajímavostí tohoto druhu, čímž se značně liší od ostatních druhů rodu Coffea, jsou adventivní (přídatné) kořeny, rostoucí např. z větví keře.

Nejzajímavějším nově objeveným druhem je kávovník Charrier (Coffea charrieriana), pojmenovaný po profesoru André Charrierovi, který věnoval šlechtění odrůd kávy v posledních letech mnoho úspěšného úsilí. Tento kávovník roste v Kamerunu a zajímavý je na něm obsah kofeinu - neobsahuje totiž žádný kofein, a to jako jediný druh kávovníku. Při "průmyslovém" pěstování tohoto druhu by se tak mohl stát přirozeným zdrojem bezkofeinové kávy a nahradit tak chemické odstraňování kofeinu.