Arabica a Robusta - směsi


Směs kávy

A konečně se dostáváme k tomu, proč a jak se vlastně dva nejznámější druhy kávy míchají. Samozřejmě, hlavním aspektem je snížení ceny výsledné kávy při zachování co nejvíce dobré chuti a aroma. Při smíchání např. 70% Arabiky a 30% Robusty bude káva výrazně levnější. Výsledný nápoj bude sice chuťově dobrý, avšak nesrovnatelný s kvalitní 100% Arabikou. Často jsou však poměry Arabiky a Robusty velmi "nepříznivé", např. směs s 80% Robusty, tedy převážně nekvalitní kávy, můžete v obchodech objevit poměrně často, nicméně taková káva již nebude mít ani výbornou chuť, ani příjemné aroma.

O poměru Arabiky a Robusty ve směsi se prakticky nikdy nedozvíte, není-li poměr zajímavý. Výrobci kávy raději neprozradí, že je káva převážně z nekvalitní Robusty a pod svojí značkou vám ji prodají za vysokou cenu. Výjimkou jsou směsi, kde je podíl Arabiky 90-100 procent - tou se výrobci rádi pochlubí.

Dalším aspektem míchání Arabiky s Robustou je pěna, tzv. crema. Káva Robusta takové pěny v nápoji poskytne více a pro konzumenta je pak nápoj zajímavější. Robusta si navíc své vlastnosti při stárnutí zachová déle, než kvalitní Arabika, takže i u staré kávy dokáže "vykouzit" pěnu. Např. v Itálii předpisy povolují v kávě označené za 100% Arabiku použít až 10% podíl Robusty právě kvůli pěně.

Třetím aspektem je vyvážení chutí, například kyselosti. Některé kvalitní Arabiky mají kyselejší chuť (která je jejich dobrou vlastností, nikoliv vadou). Jelikož ne všem taková kyselost vyhovuje, míchají se takové Arabiky s Robustami, které jsou obecně hořčí. Kromě kyselosti má chuť kávy spoustu dalších stránek a při tvorbě směsí je tak důležité brát v úvahu všechny tyto vlastnosti. Opravdu výbornou směs tak dokáží namíchat jen opravdoví profesionálové.